Czy warto już aktualizować Windows 10 do wersji 1903 (maj 2019)

Pod koniec maja, czyli kilkanaście dni temu, firma Microsoft umożliwiła wszystkim użytkownikom wykonanie aktualizacji systemu do wersji 1903.

Według informacji producenta, system Windows 10 działa na ponad 820 milionach urządzeń na całym świecie. Firma Microsoft ma więc dla kogo ulepszać swój produkt poprawiając komfort pracy oraz zwiększając bezpieczeństwo.

Aby móc wykonać aktualizację należy mieć dysk twardy o pojemności 16 GB na dysku dla systemu 32-bitowego oraz 20 GB dla Windowsa 10 w wersji 64-bitowej.

Po licznych wpadkach związanych z poprzednimi dużymi aktualizacjami, najnowsza, czyli 1903 wydaje się być dużo lepiej przygotowana. Mimo to, w sieci znajduje się trochę skarg. Odnotowano do tej pory między innymi błędy z menu start, błędy z działaniem niektórych aplikacji oraz Sandbox czy też z funkcją Night Light lub ze sterownikami do karty graficznej. Wydaje się jednak, że mają one charakter incydentalny i raczej dotyczą konkretnej konfiguracji niż większej ilości użytkowników.

Windows 10 - ciemny motyw
Wygląd Windows 10 przed 1903

Co zatem zmienia się w Windows 10 1903? Jedną z podstawowych zmian, które dostrzeże każdy, jest pojawienie się jasnego motywu, który obejmuje nie tylko nową tapetę, ale także pasek zadań czy centrum powiadomień. Można go wybrać z poziomu USTAWIENIA -> PERSONALIZACJA -> KOMPOZYCJE. Ogólny lifting przeszedł niema cały interfejs – menu start, centrum akcji, pasek zadań.

Sporo zmian jest także w Ustawieniach systemowych. W aktualizacjach pojawiła się możliwość ich wstrzymania o maksymalnie 7 dni. Wprowadzono także specjalną pamięć zarezerwowaną na potrzeby serwisowe, a także (podobno) poprawiono działanie mechanizmu automatycznego rozwiązywania problemów.

Posiadaczom Windows 10 Pro oraz Enterprise Microsoft udostępnił funkcję Sandbox (z ang. Piaskownica), czyli narzędzie, które pozwoli uruchamiać niezaufane pliki i aplikacje w izolowanym i bezpiecznym środowisku.
Ogólne wrażenia po pierwszych dniach użytkowania mamy bardzo pozytywne. Poprawiono wiele drobnostek, które usprawniają pracę. Nie występują póki co żadne poważniejsze błędy. Tym razem aktualizacja dopracowana zdecydowanie lepiej. Naszym zdaniem warto!

Aktualizacja Windows 10 wołomin

Masz wątpliwości czy przypadkiem aktualizacja systemu Windows nie uszkodzi Twojego komputera? A może już to się stało i po aktualizacji Twój komputer odmawia posłuszeństwa i na przykład się nie uruchamia? Najlepiej poszukaj wsparcia IT i odwiedź serwis komputerowy, który naprawi Twój komputer stacjonarny lub laptop.