Jedzenie kebaba w Wołominie
|

Gdzie w Wołominie zjeść dobrego kebaba?

Marzec 2020 roku. Epidemia koronowirusa. A mi chce się kebaba. Wobec tej pilnej i wyjątkowej potrzeby, a także zainspirowany przez jedną z lokalnych kebabowi, przedstawiam subiektywno-obiektywny ranking miejsc gdzie w Wołominie można zjeść kebab.

Kebab czy kebap?

Na potrzeby tego tekstu użyłem wujka Google do sprawdzenia jaka forma jest prawidłowa. Wujek, który wszystko wie, twierdzi, że z „b” na końcu, czyli kebab. To taka ciekawostka, bo nie o to tu chodzi jak to się pisze – chodzi o to jak smakuje. A smakuje naprawdę różnie. Zależy od lokalu, od dnia oraz od Twoich kubków smakowych.
Ale od początku. Kebab to turecka potrawa. Wikipedia podaje, że występuje w 20 odmianach. U nas, przyjmuje się że kebab to „obracające się pieczone mięso” w oryginale znane jako „döner kebap”.

Któż z nas nie jadł kebsa na cienkim, grubym, na talerzu albo w pudełku? Zapewne nieliczni.

Mięso w kebabie

Różne punkty posiadają zapewne różnych dostawców, gdyż nie spotkałem jeszcze w Wołominie dwóch identycznych smaków mięsa. O ile w przypadku kebaba z mięsem drobiowym różnice nie są jakieś drastyczne, o tyle w przypadku innych rodzajów mięsa rozbieżności w smaku są spore.

Początkowo, w punktach gastronomicznych z kuchnią turecką podstawowe pytanie brzmiało: kurczak czy baranina? Z czasem, okazało się jednak, że baranina to jest tylko z nazwy, bo stanowi kilka do kilkunastu procent. Alternatywą wobec drobiu w lokalach z kebabami stały się głównie cielęcina i wołowina oraz ich mieszanki z indykiem lub baraniną (kebab wołowo-barani, wołowo-indyczy, cielęco-indyczy, cielęco-barani).

Jaki jest najlepszy kebab w mieście?

W Wołominie jadłem już wszystko. No, prawie wszystko, ponieważ kilka dni temu powstał WOŁOMIN STAR KEBAB & RESTAURANT przy ul. Moniuszki. Zajął miejsce zamkniętego Anns Kebab). Nie było okazji spróbować, ale zapewne jak już napiszę ten tekst, to zamówię 🙂

Wracając jednak do rankingu, to nasze podsumowanie oczywiście nie będzie obiektywne. Dzielimy się jednak swoimi przemyśleniami:

  1. Król jest jeden – KEBAB GRAND. Bezapelacyjnie najlepszy kebab w mieście. Każde mięso, każde podanie, każdy rozmiar.
  2. Street Food Vegan & Grill – kebab za sklepem Panorama na pasażu.
  3. Kebab “U Jamara” – warty uwagi jeśli jesteśmy fanami kategorii „kebab z kurczaka” i nie jest to randka z dziewczyną. Jeden ze starszych punktów. Skromny wizualnie, ale bardzo smaczny.

I to w zasadzie tyle. Reszta punktów na kebabowej mapie Wołomina nie zachwyca. Oczywiście, są lepsze i gorsze. Nie podejmujemy się jednak uszeregowania ich w kolejności od najlepszego do najgorszego.

Być może, będą kolejne edycje tego rankingu i będą one bardziej rozbudowane.

Kebab Wołomin

Zobacz również